07. 06. 2019

APEX DYNAMICS SLOVAKIA CASE STUDY I: Univerzita Eindhoven dokončuje svoj závodný – autonómný špeciál, v ktorom nájdete naše prevodovky!

11.6.2019 | Závodný špeciál URE14 bude onedlho hotový! Okrem vysokého výkonu a pohonu čisto na elektrickú energiu sa tiež jedná o úplne autonómne vozidlo. V tomto článku potom členovia tímu popisujú a poodhaľujú niektoré z technológií, ktoré pre stavbu špeciálu boli použité a popisujú ďalší postup, ktorým sa tím bude v nasledujúcich týždňoch uberať.

Najdôležitejší komponent špeciálu

Špeciálne monocoque (kokpit), ktorý sa vyznačuje predovšetkým svojou extrémnou odolnosťou, je kompletne vyrobený z uhlíkových vlákien. Táto technológia sa používa aj pre konštrukciu najrýchlejších pretekárskych špeciálov a superšportových vozidiel svetoznámych značiek a to najmä na základe dosahovaných vlastností uhlíkových vlákien. Monocoque zároveň tvorí aj časť samotného podvozku špeciálu. Na bezpečnosť jazdca je vždy kladená maximálna priorita. Všetko je vyrábané presne na mieru a nie je tu priestor pre chybu, pretože aj najmenšia nedokonalosť kokpitu by v prípade havárie mohla mať pre vodičov veľmi fatálne následky.

Just-In-Time je kľúčové

Časovanie musí byť bezchybné – v prípade, keď je kokpit pripravený na osadenie, potom aj ostatné komponenty by mali byť práve tak pripravené na montáž. Najväčšou výzvou je teda logistické a výrobné načasovanie. Závodný špeciál sa skladá zo stoviek zákazkových dielov – od zavesenia kolies, motora, brzdového systému či kabeláže. Každý komponent však vyžaduje iné výrobné postupy a s tým spojené aj rôzne dĺžky trvania výroby. Pre konečnú montáž sa však čaká na doručenie všetkých dielov, a všetko je montované spoločne.

Viac ako elektrická jazda: autonómne pretekárske auto

Nielen, že je nová formula poháňaná čisto elektrickou energiou, ale zároveň má funkciu autonómneho riadenia a to takmer bez zásahov vodiča. Pre tento rok sa tak zúčastní nielen elektrických pretekárskych súťaží, ale aj podnikov, ktoré sa týkajú autonómneho riadenia. Slávnostné predstavenie špeciálu sa uskutoční 12. júna 2019, pri ktorom určite budeme prítomní. Testovanie formule bude prebiehať na okruhu svetového šampionátu v Assene. URE sa zúčastní kompletných majstrovstiev e-formule v Holandsku, absolvuje vybrané podniky v Nemecku a Taliansku. V minulom roku sme už videli krásne elektrické pretekárske auto URE13. V tomto roku prebehne úplne nové pretekárske auto URE14, ktoré dokáže riadiť ako autonómne, tak elektricky. Študenti vzali túto výzvu navyše a tento rok sa tiež zúčastní samostatných závodných súťaží. Ak sa chcete o podpore pretekárskeho tímu URE dozvedieť viac, potom nás kontaktujte cez kontaktný formulár na našich webových stránkach alebo cez e-mail info@apexdyna.sk.