23. 01. 2020

Zväčšenie rezacích rozmerov a zrýchlenie stroja pomocou optimalizácie lineárneho pohonu

Čo v prípade, ak technické možnosti vášho stroja bránia jeho zrýchleniu? Spoločnosť APEX DYNAMICS nedávno pomohla významnému výrobcovi laserových rezacích strojov s optimalizáciou pohonu lineárnych osí. Použitím prispôsobených presných prevodoviek, pastorkov a ozubených hrebeňov sa zabezpečila vyššia efektivita a výkon a zabránilo sa preťažovaniu, vypínaniu regulátorov a nadmernému opotrebeniu. Hovoríme tu o význame a výhodách jednotlivých komponentov a o tom, ako tieto nakoniec viedli k výkonnejšiemu stroju s nižšími nákladmi.

Portálové rezacie stroje se používajú pre spracovanie dreva, ocele, hliníku, plastov, ale aj kože alebo textilu. Konštrukcia zákazníkovho stroja bola po rokoch vývoja a optimalizácie na hranici svojich technických možností, a tak nastal čas pre prepracovanie. Celá konštrukcia laserového rezacieho stroja bola revidovaná; bolo použité čo najviac ľahkých materiálov a rovnako tak bola venovaná veľká pozornosť výberu komponentov.

Modifikáciou konštrukcie sa docielilo zvýšeniu produktivity stroja (zvýšenie výkonu), zvýšenie opakovateľnej presnosti (presnejšia tolerancia finálneho výrobku), skrátenie času pre výrobu stroja a zníženie nákladov na výrobu (optimalizácia systému dodávok). Stroj už  nejakú dobu beží v skúšobnej prevádzke a úlohy plní nad očakávania. Boli vybrané nasledujúce komponenty:

Precízna planétová prevodovka s nízkym stratovým momentom

Vďaka nízkemu stratovému momentu a vysokej účinnosti planétovej prevodovky sa minimalizovali straty výkonu pohonu. Vďaka nízkemu momentu zotrvačnosti môže byť riadenie dynamické, bez toho aby bol motor preťažovaný. Krútiaci moment bez prevodovky je preto nízky z nasledujúcich dôvodov:

  • Na vstupnej strane prevodovky je guličkové ložisko a gufero od seba navzájom oddelené. To umožňuje otáčanie vstupného ložiska vo vnútri planétového unášača, kde sa otáča podobnou rýchlosťou ako unášač prvého prevodového stupňa.
  • Vďaka tomu môže byť vstupné gufero čo najmenšieho možného priemeru tzn. s čo najnižšou trecou silou.
  • Okrem toho tesniace hrany gufera bežia na tvrdenom a brúsenom povrchu pre dosiahnutie extrémne nízkého trenia. (tvrdosť povrchu 3700HV a drsnosť Ra 0,2μm!)

Planétová prevodovka má prirodzene nízku vôľu a vysokú tuhosť pre dokonalú reprodukovateľnosť.

Brúsený pastorok v kvalite DIN4 (curvic-plate rozhranie)

Vďaka precíznemu pastorku s brúseným ozubením o vysokej presnosti DIN4/e24 a s patentovaným rozhraním Curvic-plate (zubová spojka) bolo možné zvoliť optimálny počet zubov 20 a tým aj priemer roztečnej kružnice. Obecne: s počtom zubov nad 20 sa rotačná vôľa premieta do väčšej lineárnej vôle systému, s počtom zubov pod 20 dochádza rýchlejšie k opotrebeniu ozubenia pastorku kvôli vyšším otáčkam. Empiricky je teda počet zubov okolo 20 optimálny.

Okrem toho má pastorok so zubovou spojkou veľmi vysokú tuhosť.

Ozubený hrebeň v triede kvality 6

Ozubené hrebene kvality 6 s kaleným a brúseným ozubením zabezpečuje ideálnu interakciu s presným pastorkom. Ozubené hrebene sú dostupné v dĺžkach až 2 metre, takže môže byť obmedzený počet spojov a zároveň dochádza pri montáži k úspore času. Vďaka kaleniu ozubenia zub po zube sa dosiahlo vysokej presnosti, približne o 20% vyššej posuvnej sily ako mali doteraz používané ozubené hrebene, a zároveň päta zubu je tiež prekalená, takže riziko poškodenia v prípade „nabúrania“ je eliminované.

Okrem toho, všetky ozubené hrebene Apex Dynamics sú pri výrobe najprv zmagnetizované (odhaľovanie povrchových trhlín) a potom demagnetizované na cca. 10 gaussov (1 gaussov = 10-4 tesla). To prináša najmä výhody v prípade spracovávania magnetických materiálov, ktorých triesky vďaka demagnetizácie nie sú tak silno priťahované, a tým sa opäť znižuje riziko poškodenia ozubenia.

Inštalácia mazania

Mazací systém (voliteľný) je schopný mazať celú inštaláciu úplne automaticky po dobu viac ako 5 rokov (!). Systém sa skladá z mazacej kartuše, automatického dávkovacieho čerpadla, rozdeľovačov, mazivom naplnených hadičiek a nosných hriadeľov pre presné mazanie pastorka s ozubeným hrebeňom. Dávkovacie cykly čerpadlá je možné vopred naprogramovať a následne systém beží úplne autonómne. Prípadné chyby je možné zobraziť cez PLC na obrazovke stroja, takže sa eliminujú nákladné škody. Pozrite sa nižšie na video nášho plne automatizovaného mazacieho systému:

Na príkladoch tejto spolupráce je zrejmé, akých výhody možno dosiahnuť, ak budete spolupracovať s odborníkmi v oblasti lineárnych pohonov. Chceli by ste tiež nechať svoj stroj skontrolovať alebo prepracovať?

Kontaktujte APEX DYNAMICS pre najlepšiu technickú podporu.

Zdroj: https://www.apexdyna.nl/en/linear-drive-cutting-table/

30. 09. 2019

STRETNEME SA NA MSV 2019 V BRNE

21. 9. 2019 | Tešte sa na svet APEX DYNAMICS, High-torgue prevodovky zaručujúce vysoký výkon […]

30. 03. 2020

Pokračujeme v nastavenom štandarde a môžeme vám pomôcť

Aj napriek neľahkej situácii, ktorá aktuálne panuje na celom svete, inovujeme naše procesy a […]

04. 05. 2021

Prevodovky v potravinárskom priemysle a delta robotoch

 Výber tej správnej prevodovky pre použitie v potravinárstvu môže byť celkom výzva. Avšak náš […]

01. 04. 2021

Efektívné prevodovky pre AGV

Tiež sa vám vybaví pri pohľade na legendárny automobil „KITT“ samo-riaditeľné auto alebo na […]

10. 02. 2020

APEX DYNAMICS sa zúčastnil konferencie ROBOTICON 2020

Aké sú aktuálne trendy v oblasti automatizácie, trieskového obrábania a robotike ? Nultý ročník konferencie Roboticon […]

18. 07. 2019

PREVODOVKY APEX DYNAMICS V HYBRIDNÝCH ŠTVORKOLKÁCH

18.07.2019 | Aké sú rozdiely a výhody štvorkolky s hybridným pohonom v porovnaní s […]

03. 07. 2019

APEX DYNAMICS SLÁVNOSTNE OTVORIL NOVÚ POBOČKU NA SLOVENSKU !

03.07.2019 | APEX DYNAMICS považuje Slovensko za veľmi významný a perspektívny trh v oblasti […]

28. 06. 2019

APEX DYNAMICS CASE STUDY VI: APEX DYNAMICS AKO LEADER V LINEÁRNOM POHONE ROBOTOV

Ako presunúť robota z bodu A do bodu B so záťažou viac ako dve tony […]

17. 06. 2019

PLANÉTOVÉ PREVODOVKY PRE ČISTÉ PRIESTORY

17.6.2019 | Holandské a belgické high-tech spoločnosti vyrábajú alebo vyvíjajú – najmä pre polovodičový, […]

07. 06. 2019

APEX DYNAMICS SLOVAKIA CASE STUDY I: Univerzita Eindhoven dokončuje svoj závodný – autonómný špeciál, v ktorom nájdete naše prevodovky!

11.6.2019 | Závodný špeciál URE14 bude onedlho hotový! Okrem vysokého výkonu a pohonu čisto […]

21. 04. 2018

Najrýchlejší termín dodania tovaru v SR – všetko do 3 týždňov!

Už dlhodobo garantujeme dodanie tovaru do 3 týždňov od dátumu objednania a tieto krátke […]

29. 03. 2019

Predstavujeme nové typy prevodoviek pre dynamické aplikácie

APEX DYNAMICS rozširuje svoj sortiment o dve nové rady precíznych planétových prevodoviek, ktoré boli […]